KAKO NAPISATI ŽIVOTOPIS?
Prvi put tražiš posao ili ga pak želiš promijeniti? Životopis je dokument s kojim se predstavljaš potencijalnim poslodavcima i na temelju kojeg oni procjenjuju koliko si dobar kandidat za posao. U ovom tekstu pronaći ćeš korisne informacije kako napisati kvalitetan CV s kojim ćeš se predstaviti kao najbolji kandidat.
VAŽNE STAVKE ŽIVOTOPISA
Pisanje životopisa shvati ozbiljno jer je on tvoja poslovna osobna iskaznica, dokument s kojim se predstavljaš poslovnom svijetu. Greške se mogu svakome dogoditi, no zašto ih ne smanjiti na minimum i tako još više pokazati svoju profesionalnost i ozbiljnost? Imaj na umu sljedeće stavke kad pišeš CV:
- Grafički dizajn
- Jezik
- Struktura
- Fotografija
- Sadržaj
- Oblikovanje teksta
- Gramatika i pravopis
- Provjera.
Grafički dizajn
Najjednostavnije i najbrže ćeš se istaknuti ako životopis barem malo grafički urediš. To možeš napraviti na dva načina:
- izborom predloška s interneta – pronađi predložak za životopis koji ti se najviše sviđa i koji najviše rezonira s tobom. Pogledaj strukturu i raspored, ima li predviđen prostor za fotografiju ako je želiš predložiti i ostalo. Boja se na većini predložaka može promijeniti pa neka ne bude nužno faktor eliminacije.
- izradom vlastitog predloška – kreativnost ti je jača strana? Napravi svoj predložak u nekom od programa, npr. Word, PowerPoint, Canva, AdobePhotoshop.
Jezik
Jezik pisanja CV-a ćeš odabrati obzirom na područje gdje ga šalješ; unutar zemlje gdje živiš ili u inozemstvo. Neki poslodavci u Hrvatskoj traže životopis i na engleskom jeziku.
Koji god jezik da odabereš, hrvatski, engleski ili neki drugi, pazi na sljedeće stvari:
- da ne miješaš korištenje dva jezika (npr. često naslovi ostanu na engleskom, a ostatak sadržaja je na hrvatskom jeziku)
- gramatika i pravopis (npr. pisanje datuma i adresa nije isto na hrvatskom i nekom drugom jeziku).
Struktura
Osim što CV ima određene dijelove, tj. naslove (npr. radno iskustvo, obrazovanje…), važno je da su ti naslovi i dobro raspoređeni. Ako se još školuješ i nemaš puno radnog iskustva, onda obrazovanje ide prije radnog iskustva, no ako je situacija obrnuta, onda se prednost daje radnom iskustvu jer ono puno više govori o tebi nego tvoje obrazovanje.
Uobičajeni naslovi koji se koriste kod pisanja CV-a su (ne nužno navedenim redoslijedom):
- Ime i prezime
- Osobni podaci
- Sažetak/O meni
- Radno iskustvo
- Obrazovanje
- Projekti
- Volontiranje
- Nagrade i priznanja
- Seminari i konferencije
- Vještine (soft skills, računalne vještine, vozačka dozvola)
- Strani jezici
- Hobiji
- Ostalo.
Fotografija
Fotografija nije nužna, no ako je dobra, ne može škoditi. Kvalitetna fotografija, tj. tvoja poza na njoj, izabrana odjeća i dojam koji se stječe, vrijedi 1000 riječi – pogledaj iskustvo klijenta. Ako se želiš predstaviti kao profesionalan i ozbiljan kandidat, selfijima, izrezanim slikama i sličnom nije mjesto u CV-u. Fotografiju možeš napraviti na dva načina:
- fotka te netko bližnji tko zna dati dobre upute kako se namjestiti
- fotka te profesionalni fotograf (npr. Poslovni portreti koji su specijalizirani za izradu profilnih fotografija za CV, LinkedIn, web stranicu firme i drugo).
Sadržaj
Sadržaj je najvažnija stavka CV-a, ona na temelju koje poslodavac zaključuje jesi li dobar kandidat ili nisi. Kod pisanja CV-a je važno obratiti pažnju na sljedeće stvari:
- izbor sadržaja koji ćeš napisati (nisu svi tvoji podaci relevantni za radno mjesto za koje se prijavljuješ)
- odabir ključnih riječi kojima ćeš pokazati da se podudaraš s onime što se traži u oglasu.
Oblikovanje teksta
Oblikovanjem određenih dijelova CV-a privlači se pažnja i fokus čitatelja te se omogućuje lakša čitljivost samog sadržaja. Odabrani dijelovi koje želiš istaknuti neka budu istog oblikovanja (npr. koristi podebljanje za sve naslove, a ne da svi budu različiti).
Od oblikovanja teksta najčešće se koristi: podebljanje (bold), kurziv (italics) i bojanje riječi.
Gramatika i pravopis
Ponekad gramatika i pravopis, tj. takve greške stvarno mogu biti uzrok zašto je tvoj CV „odbijen”. Uključi spell check, guglaj kako se ispravno piše određena riječ jer je to najmanje što možeš učiniti za sebe i da to ne bude razlog odbijenice.
Provjera
Svakome se može potkrasti greška, nebitan podatak ili da je izostavio važnu činjenicu koja će mu „donijeti” plus kod poslodavca. Tvoje oči već napamet čitaju napisan tekst pa je dobro zamoliti nekog bližnjeg ili stručnu osobu da ti pročita CV i kaže povratnu informaciju. To je i način na koji dobivaš još više samopouzdanja i dodatnu sigurnost da te CV predstavlja u najboljem mogućem svjetlu.
BITNA JE PODUDARNOST
„Postaviti” se u tuđe cipele je izazovno, kao i biti objektivan kad se radi o nama.
Najvažnije od svega jest da svoj CV kreiraš prema oglasu za posao na koji se želiš prijaviti.
Ono što je navedeno i traže od potencijalnog kandidata, a ti to imaš, onda i napiši. Kada se CV kreira na takav način, na temelju napisanog sadržaja dolazi do sličnosti s profilom novog zaposlenika i postoji vrlo velika vjerojatnost da ćeš primiti poziv ili e-mail za razgovor za posao!
Sretno! 🙂
? Ako želiš bolji posao ili više klijenata na LinkedInu, javi mi se na martina@biztique.hr
? I motivacijsko pismo je itekako važno za prijavu za posao pa saznaj kako ga napisati korak po korak da te poslodavac odmah poželi upoznati!
? Učlani se u Facebook grupu Biztique ili zaprati LinkedIn stranicu.
© Ako već kopiraš tekst, navedi i izvor www.biztique.hr da nisam pisala za džabe ?